Bilgisayar Nasıl Hızlanır?

Bilgisayarlar kullanım süresi arttıkça yavaşlama sorununun doğması kaçınılmazdır. Bilgisayarın yavaşlamasına sebep olan birçok sorun vardır ve bu sorunlarında belli bir seviyede müdahale ile çözülmesi mümkündür. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kayıt Defter düzenlenmesi
 • Disk Temizliği
 • Antivirüsler
 • Fazlalık Programlar
 • Isı
 • Başlangıç Programları
 • Güncellemeler
 • İşlemci Önceliği
 • Disk Tavsiyeleri
 • Disk İyileştirmeleri
 • Windows Performans modu
 • Ram
 • Güç Planı

Kayıt Defteri Düzenlenmesi

Windows 10, Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemlerinde (Windows 7 içinde geçerli ancak Windows desteği kestiği için onu ele almıyoruz.) Çöp dosya kayıtları, çerezler ve diğer işlem kayıtlarının tutulduğu bir dosya vardır. Bu dosya siz bilgisayarı kullandıkça tuttuğu kayıt sayısının fazlalaşması sebebi ile büyür ve işletim sisteminizde gereksiz yer kaplar. Bu defterlerin teker teker temizlenmesi çok zor bir iştir çünkü tutulan kayıt dosyaları yüzlerce olabilir. Bu sebeple CCleaner gibi temizlik programları yardımı ile kayıt dosyalarını temizleyebilirsiniz.

Disk Temizliği

Bilgisayarın yavaşlamasına sebep olan durumların en başında da diskin yetersiz depolama alanına sahip olması gelmektedir. Bu sebeple diskinizi sık sık gözden geçirip cihazınızdaki fazlalık dosyaları temizlemeniz gerekir. Denetim masası üzerinden kaldırdığınız uygulamaların dosyaları diskinizde kalabiliyor ve bunlar gereksiz yer kaplayan dosyalar oluyorlar bu sebeple bunları da temizleyin. Bunun için herhangi bir temizlik programına ihtiyaç duymazsınız. Klasörleri teker teker silmekle beraber bunun için farklı bir yöntemde izleyebilirsiniz;

Bilgisayar’a tıklayıp temizlenmesini istediğiniz diskin üzerine gelip sağa tıklayın. Özellikler dedikten sonra “Diski Temizle” sekmesinden disk temizliği yapabilirsiniz. Bu alan size ne kadar bir boşluk olabileceğini de gösterecektir.

Fazlalık Programlar

Bilgisayarda kullanmadığınız ve çok gerekli olmayan programları, oyunları ya da uygulamaları silmeniz bilgisayarınızın hızlanması için oldukça faydalı olacaktır. Bunun için denetim masasından programlar ve özellikler bölümünden programı seçip üst kısımdan kaldır diyerek silebilirsiniz.

Isı

Yüksek sıcaklık cihazınızın yavaşlamasındaki en önemli ve en tehlikeli sebeplerden biridir. İşlemcinin başta olmak üzere cihazların soğumaması sebebi ile cihaz yavaşlar ve cihazın sıcaklık sebebi ile fiziksel bozulmalara kadar giden bir sürece girebilir. Bu sebeple cihazınızın iç temizliğini sıklıkla kontrol etmeli ve soğutma sistemlerinin verimli çalışmasını engelleyecek tüm durumlardan kurtarmalısınız.

BIOS üzerinden ya da yardımcı programlar ile işlemci ısınızı görebilir ve olası bir ters durumda müdahale edebilirsiniz.

Başlangıç Programları

Bilgisayarınızın özellikle açılıştaki uzun süre bekletmesi ve yavaş işlem yapması sisteminizin başlangıçta çalışmak istediği programlardan kaynaklanmaktadır. Yüklediğiniz programlardan birçoğu kendini otomatik olarak başlangıçta açılacak uygulamalar listesine ekler. Görev yöneticisini açıp başlangıç sekmesinden bu programları kapatırsanız bilgisayarınızın açılıştaki yavaşlığını büyük ölçüde azaltırsınız.

İşlemci Önceliği

İşlemcilerin bilgisayarda anlık olarak çalışan sistemlere sağlayacağı kaynağı dengelediği bir yapısı mevcuttur, bu sisteme işlemci önceliği denir.

İşlemci bilgisayar hızınızı doğrudan etkileyen üç parçadan biridir. Kullanım amacınıza göre bir işlemci seçerek istediğiniz performansı bekleyebilirsiniz.

Ancak maddi yönden talebiniz doğrultusunda bir işlemci tedarik edemiyorsanız işlemci çalışma önceliğini ayarlayarak bu soruna kısmi bir çözüm bulabilirsiniz.

Görev yöneticisinde ayrıntılar sekmesinde sisteminizin çalıştırdığı yazılımların tamamını görebilirsiniz. Sizin için hızlı çalışması daha öncelik olan yazılımların üstüne gelip sağ tık -> öncelik ayarla sekmesinden işlemcinin ne kadar öncelik vermesini istediğinizi seçebilirsin. Çok önemli olmayan programlarında önceliklerini düşürerek işlemciyi çok yormadan çalıştırabilirsiniz.

Disk Önerileri

Diskler çalışma hızını etkileyen üç parçadan biridir. Diskinizin doluluk oranı bir yana çalışma sistemi de hızınızı oldukça etkileyecektir. Eski ve yavaş çalışan hard diskler sisteminizi oldukça yavaşlatabilirler. İşletim sistemleri çalıştırdıkları dosyaları hard disk üzerinden okuyacağı için diskinizin sitemi direk olarak etkileyecektir.

Diskin eski ve yavaş çalışması sisteminizin yavaşlamasının yanında mavi ekran ya da sistem kilitlenmeleri gibi sorunlarında oluşmasına sebep olmaktadır.

Eski hard disklerin tamamı HDD versiyon disklerdir, SSD disklere göre fiziksel olarak daha büyük ve işleyiş olarak daha yavaştır. Maliyet olarak da SSD disklere nazaran daha uygun fiyatlıdır. Ancak sisteminizin daha hızlı çalışmasını istiyorsanız tercihiniz SSD disklerden yana olmalı. SSD diskler HDD disklere oranla minimum 3 kat daha hızlı çalışmaktadır.

Eğer bilgisayarınıza bağlı bir HDD disk varsa bunu değiştirmek yerine yanına bir SSD disk ekleyin ve işletim sisteminizi SSD disk üzerine kurun. İşletim sistemi sistem dosyalarını hızlı bir şekilde SSD disk üzerinden okuyacak ve cihazınızın hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Depolamanız gereken dosyaların tamamını da HDD üzerinde saklarsınız.

Disk İyileştirmeleri

Uzun süredir kullanılan bir diske sahipseniz ve bu süreçte bir dosya yükleyip sildiyseniz diskinizin şişme durumu söz konusu olabilir. Şişme diye adlandırdığımız bu alan eski bir programı sildiğinizde silinen kısmın dolu gibi gözükmeye devam etmesi ve birçok uygulama silmenize rağmen cihaz hafızanızın hala yavaş çalışması durumudur. Bununda oldukça kısa bir yolu mevcuttur.

Bilgisayar’a girdikten sonra kullandığınız diske sağa tıklayıp özellikler deyin. Sürücüleri en iyi duruma getir sekmesine basın ve buradan diski seçin. Alttaki en iyi duruma getir butonuna basarak diskinizdeki bu boş alanların iyice temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu süreç biraz uzun sürebilmektedir ve disk içerisinde işlem yapıldığı için bu esnada kesinlikle bilgisayar kapanmamalıdır.

RAM

Bilgisayar hızınızı direk olarak etkileyen üç parçanın sonuncusu RAM’dir. RAM cihazınızın çalışma durumdayken işlemleri aklında tutmasını ve işlemesini sağlayan geçici hafıza birimleri olarak tanımlanabilir. Buda çalışma esnasında ne kadar fazla işlem yapabileceğinizi ve bunlara ne kadar hafıza ayırması gerektiğini hesaplayabilir. RAM belleğinizi arttırmak bu oranın çok daha rahat dağıtılmasını ve daha kolay bir şekilde işlenmesini sağlayacaktır.

Güç Planı

Birçok donanım sistemi işletim sistemi ile paralel olarak size güç planı oluşturma hakkı tanır. Özellikle laptopların güç planlamasında enerjiden tasarruf edebilmek için performansı kısıtlar. Bunun önüne geçebilmek için denetim masası üzerinden güç seçenekleri bölümünden güç tasarrufu alanını en aşağı çekip performans alanını en yükseğe çekmeniz yeterli olacaktır. Bu şarjınızın daha kısa sürede bitmesine sebep olsa da bilgisayarınızın hızını arttıracaktır.

Antalya bilgisayar tamiri sektörünce öncü firmamız olan Öztürk Bilgisayar olarak cihazların yavaşlığı gibi birçok soruna çözüm bulmaktayız. Gerekli sistemsel ve donanımsal yükseltmeleri yerine getirip oluşabilecek tüm sorunları ortadan kaldırıyoruz.

Buna ek olarak cihazınızdaki tüm yazılımsal ve donanımsal sorunları giderip cihazınızı en iyi şekilde tarafınıza teslim ediyoruz. Pandemi süreci ağırlık olarak cihazınızı bize ulaştırma konusunda tereddüt yaşama durumunuza karşı yetkili ekibimiz ile yerinizde hizmet veriyoruz. Ekiplerimiz ile konumunuza gelerek cihazınızı inceliyor yapılabilecek tüm müdahaleleri yapıyor ve gerektiği durumda servisimize götürüp sorunu çözüm geri getiriyoruz. Sizlerde oturduğunuz yerden kaliteli hizmetimizin keyfini çıkarıyorsunuz.

Her geçen gün artan müşteri portföyümüz ile Antalya bölgesinde bilgisayar tamiri dendiğinde ilk akla gelen ve ilk tercih edilen firma olma yolunda emin adılar ile ilerliyoruz. Müşteri memnuniyetini esas alarak sunduğumuz hizmet ile sorunların üstünü kapatmaktansa kalıcı çözümler sunuyor ve müşterilerimizin tercihlerine göre aksiyon alıyoruz.  

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir