Mavi Ekran Hatası

Mavi Ekran Hatası Neden Olur?

Windows’un sayısız güncellemesi ve çalışmasına rağmen mavi ekran hatası hala alınabilen bir hata. Oyunun en heyecanlı yerinde ya da çalışmanızı uzun bir zamandır kaydetmemişken gelen bir mavi ekran psikolojik sağlığınızı bozabilir.

Mavi ekran hatası almanıza sebep olabilecek yazılımsal ve donanımsal sorunlar olabilir. Sizlere bu sorunlardan bahsedelim.

 1. Donanımsal Nedenler
  1. Fazla Isınma
  1. Depolama alanının azalması
  1. Bilgisayarın güç kaynağını zorlayan fazla donanımlar
  1. Anakart kablolarının gevşemesi
  1. Kısa devreye sebep olan donanım.
 2. Yazılımsal Nedenler.
  1. Yüklenen Programlar
  1. Kullanılmayan programlar
  1. Sistem dosyalarının bozulması
  1. Virüsler
  1. BIOS sürümünün uyumsuzluğu

Yüklenen Programlar

Windows sürümlerinin neredeyse hepsinde yaşanan bu sorun genellikle sistem içerisinde çalıştırmak için uğraştığı ancak bozuk yazılım dosyaları sebebi ile çalıştıramadığı programlardan kaynaklı olması da oldukça muhtemeldir. Windows programı çalıştırmak için kodların içine girdiğinde kısır döngüye girebilir ve buda işletim sisteminin kendini sonlandırmasına sebep olur.

Kullanılmayan Programlar

Aslında teknik olarak bu sebepte bozuk yazılımlar ile aynı kapıya çıkıyor. Uzun süredir kullanılmayan ve sistem içerisinde yer alan. Güncelleme almadığı için güncel Windows eklentileri ile uyumlu çalışmayan eski programlarda aynı sorunu yaşamanıza sebep olacaktır. Çözüm için bu uygulamaları güncelleyebilir ya da kaldırabilirsiniz.

Sistem Dosyalarının Bozulması

 Eğer aldığınız mavi ekran hatasının en alt kısmında NTES_FILE_SYSTEM yazıyorsa bu sistem dosyalarınızın bozulduğu anlamına gelir. Sistem dosyaları birçok sebeple bozulabilir ki bu sebepler arasında en sık rastlanan güncellemeler esnasında yaşanan sorunlardır. Windows güncellemeleri sonrası bazı dosyalara müdahale edemez ve buda sistem dosyalarının bozulmasına sebep olabilir. Hele ki güncelleme esnasında bilgisayarınız kapandıysa bu olayın yaşanma ihtimali %99’dur.

Virüsler

Her bilgisayar kullanıcısının baş belası virüsler. Virüs ve kötü amaçlı yazılımların başlıca amaçları sisteminizin stabil çalışmasını engellemektir. Kolay bir şekilde temizlenmemek için direk olarak sistem dosyalarına bulaşırlar ve bilgisayarınızın olası bir antivirüs ya da temizleme araçlarının onlara karşı yapacağı herhangi bir işlemde sistem dosyalarınıza zarar gelecektir. Buda sürekli olarak mavi ekran almanıza sebep olacaktır.

BIOS Sürümünün Uyumsuzluğu

Bilgisayarınızdaki donanım ve yazılımlar arasındaki köprü görevi gören UEFI ve BIOS ekranları güncellemeye gerek kalmadan uzun yıllar çalışabilmektedir. Hatta birçok bilgisayar uzmanının BIOS ve UEFI’yi güncellemeyi önermez. Ancak uzun bir süre sonra sürekli olarak güncellenen Windows sürümleri bir yerden sonra sisteminiz ile yazılımınız arasındaki sorunların doğmasına sebep olabilir.

Fazla Isınma

Geldik donanımsal sebeplere, bilgisayarınızın kasasındaki en önemli bileşenlerin başında soğutma sistemleri gelir. Kasanızın yeterli sıcaklıktan ileriye gitmemesi için stabil olarak çalışmak zorunda olan bu sistemler eğer ki çalışmazsa mavi ekrandan çok daha kötü sonuçlara sebep olabilir. Günümüzdeki soğutma sistemlerinin en yaygın olanı hava soğutmalı kasalardır. Kasanızın içinde birçok fan bulunur ve bu fanlar kasa içerisindeki havanın sürekli olarak dolaşım halinde olmasını sağlayarak parçaların ısınmasına engel olur. Ancak Çalışan bu fanlar ve hemen yanlarında bulunan hava filtreleri sürekli çalışmanın etkisi ile toz ve kir ile tıkanabilir. Tıkanan filtrelerden hava geçemez ve buda cihaz içerisindeki hava dolaşımının sağlıklı yapılmasına engel olur.

Depolama Alanının Azalması

Bilgisayarınızın içerisinde gördüğünüz disklerde kalan bellek sisteminizin düzgün çalışması için oldukça önemlidir. Bu alanın azalması öncelikle bilgisayarınızın çalışma hızını etkileyecektir. Eğer mavi ekran hatanızın altında UNEXPECTED_STORE_EXCEPTION hatasını alıyorsanız cihazınız çalışma esnasında tutması gereken dosyaları için bile yer bulamıyor demektir. Dosyalarınızın gereksiz olanlarını silerek ya da farklı bir diske kopyalayıp cihazınızın hafızasını temizleyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Bilgisayarın Güç Kaynağını Zorlayan Fazla Donanımlar

Kasa üzerindeki girişlere birçok donanım takılabilir. Hatta bilgisayar ve çevresini süslemek için başta oyuncular kasalara ışıklandırma sistemleri ekleyebiliyorlar. Led ışıklar gibi güç kaynağını çok fazla harcayan donanımlar güç kaynağının gerekli sistem parçalarına yetmemesine sebep olabilmektedir. Anakart üzerindeki cihazların sabit bir enerji ile çalışması gerektiği için birbirleri ile bağlantılı çalışan bu donanımlardan birinde bir sorun olduğunda sistem kendini otomatik olarak kapatabilir. Bunun için Kasanıza mümkün oldukça az cihaz bağlayın, ana bileşenler dışında güç talep eden cihazları harici bir güç kaynağına bağlayarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Anakart Kablolarının Gevşemesi

Yazımızın daha öncesinde de söylediğimizi gibi anakart üzerindeki cihazlar birbirleriyle stabil olarak iletişim halinde çalışmak zorundadırlar. Eğer anakart üzerinde bir bağlantı kablosu gevşerse buda cihazlar arasındaki haberleşmenin sekteye uğramasına sebep olur. Anakart düzgün olarak çalışamaz işlemci tüm isteklere net cevap veremez ve bu kitlenme mavi ekran almanıza sebep olur.

Ayrıca bu sorun sadece kablolar ile de sınırlı değildir. Ram ve Hard disk gibi bölümlerinde gevşeme ihtimali vardır. Mavi ekran almanıza en çok sebep olabilecek donanım RAM’dir. Ram slotunun tam olarak oturmuş olduğuna ve herhangi bir gevşeme olmadığına dikkat edin. Ayrıca hard disk ana karta iki kablo ile bağlanan bir yapıdır. Biri güç kablosu biride bilgi aktarımı sağlayan SATA kablosu. Bu kablolardan herhangi birinin gevşemiş olması da mavi ekran hatası almanıza sebep olmuş olabilir.

Kısa Devreye Sebep Olan Donanım

Kasa içindeki elektrik akımını engelleyen ya da düzgün ilerlemesine izin vermeyen donanımlar anakartın kilitlenmesine sebep olur. Ancak bu sadece fiziksel arızalar ile sınırlı değildir.

Donanımlar eğer ömrünü tamamladıysa mavi ekranın alt kısmında kendi isimlerini yazarak bunu kullanıcıya gösterebilirler. Donanım arızaları testi hangi cihazınızda sorun olduğunu anlamanız için işe yarayacak bir sistemdir. Kullandığınız cihazın resmi sitesi üzerinden bu donanım arıları testini bulabilirsiniz. Test üzerinden hangi cihazınızın stabil çalıştığını hangi cihazınızda arıza olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Bu cihazların değiştirilmesi ya da yenisinin temin edilmesi için en yakındaki teknik servise ulaşmanız gerekmektedir.

Bizlerde tam olarak burada devreye giriyoruz. Bizler Antalya Muratpaşa bölgesinde tüm çevremiz tarafından bilinen ve tercih edilen teknik servis firmasıyız. Kurumsal müşterilimizin yanı sıra bireysel müşterilerimizin de tüm sorunlarının giderilmesinde yardımcı oluyor ve müşteri memnuniyeti hedefimizi en ufak işten en büyük işe kadar her yerde yerine getirmeye çalışıyoruz. Mavi ekran hatalarınızın tamamında sizlere çözüm sunuyor ve cihazınızın en verimli şekilde çalışmasını sağlayarak sizlere teslim ediyoruz.

Donanım temini ve yazılımsal destekler başta olmak üzere birçok bilişim alanında hizmet veriyor ve müşteri ağımızı her geçen gün arttırıyoruz. Karşılıklı güven prensibi ile çıktığımız bu yolda hızla ilerliyor ve kapımızı çalan her müşterimizin güvenini kazanarak tekrar bizleri tercih etmesini sağlıyoruz. Antalya bilgisayar tamiri aramalarında önerilen firmaların en başında geliyor ve Antalya Muratpaşa bilgisayar tamiri aramalarında herkesin ilk tercihi oluyoruz.

İşletmemize gelen cihazları en kısa sürede sorunlarını giderip müşterilerimize teslim ediyoruz. Buna ek olarak özellikle pandemi döneminde dışarı çıkmaya çekinen ya da çeşitli sebeplerden çıkmayan müşterilerimize yerinde servis hizmeti sunarak evlerinde cihazlarını inceliyor gerekli duyulduğunda işletmemize getirip sorunu giderip tekrar evlerine teslim ediyoruz. Sizlerde kaliteli hizmetimizden yararlanmak isterseniz sitemizdeki telefon numaralarımızdan bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir